صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > مراحل دریافت مدرک علمي سطح 3 و 4


 

قابل توجه متقاضیان محترم؛

مراحل دریافت مدرک علمي سطح 3 و 4

ثبت نام، پیشنهاد موضوع و اساتید راهنما و مشاور، تهیه طرح رساله، تدوین رساله، برگزاری جلسه دفاعیه و صدور مدرک

مراحل دریافت مدرک علمي سطح 3 و 4
تاریخ: يکشنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٨  /  ساعت: ٠٨:٠٠  /  تعداد بازدید: 199405  /  مراحل دریافت مدرک علمي سطح 3 و 4قابل توجه متقاضیان محترم؛ پرینت مطلب
 

توجه:

1) پیشنهاد می شود متقاضیان محترم، فرم های مربوط به هرکدام از مراحل ذیل را دانلود نموده و اطلاعات درخواستی را درون هرکدام تایپ کرده و نسخه چاپ شده را به مدارج علمی تحویل دهند. طلاب محترم شهرستانی می توانند فرم های تکمیل شده را از طریق آدرس الکترونیکی (که ذیل همین مطلب آمده)، به مدارج علمی ارسال نمایند.

2) همواره یک نسخه از فرم های تکمیل و ارائه شده به مدارج علمی را نزد خود نگهدارید.

3) از آنجاکه هرگونه اطلاع رسانی از سوی مدارج علمی به متقاضیان، صرفاً از طریق شماره تلفن های موجود در پرونده آنان صورت می گیرد، لذا لازم است در صورت تغییر، شماره جدید به مدارج علمی اطلاع داده شود، درغیر اینصورت مدارج علمی هیچگونه مسئولیتی را در قبال تأخیر در اطلاع رسانی نخواهد پذیرفت.


آدرس پستی مدارج علمی و شماره تلفن

1) طلاب مرکز مدیریت استان قم:

(منظور، آن دسته از طلابی است که در قسمت بالای برگه ارزیابی، محل تحصیل آنان، حوزه علمیه قم یا یکی از مدارس استان قم ذکر شده باشد)

     آدرس: قم ـ ساختمان اداری دارالشفاء ـ طبقه اول

         » تلفن تماس:       02537740971 داخلی 128

2) طلاب شهرستانی:

    آدرس: قم ـ جمکران ـ بلوار انتظار ـ نرسیده به میدان انتظار ـ مرکز مدیریت حوزه های علمیه ـ اتاق 290

    صندوق پستی: 3433-37185 (مرکز مدیریت حوزه های علمیه)

         » تلفن تماس:   02532135348

      (جهت مشاهده و دریافت نقشه ی مسیر، اینجا را کلیک کنید)

 


 مرحله اول ـ ثبت نام 

طلاب محترم واجد شرایط ذیل با در دست داشتن مدارک لازم، می توانند ضمن مراجعه به مدارج علمی، جهت تدوین رساله علمی و دریافت مدرک سطح سه یا چهار ثبت نام نمایند.

شرایط لازم:

الف ـ تکمیل دروس کتبی و شفاهی پایه 10 (با معدل 14 به بالا)

ب ـ تلبّس دائم به لباس مقدس روحانیت

     * طلاب محترمی که دارای عذر موجّهی برای عدم تلبّس خود هستند، می توانند با مراجعه به «کمیسیون خاص» و اخذ مجوّز لازم، از این شرط معاف شوند.

ج ـ احراز صلاحیت های اخلاقی، سیاسی، اجتماعی و عقیدتی (توسط مرکز امور صیانتی)

مدارک لازم:

1) برگه ارزیابی تحصیلی جدید (مبنی بر اتمام دروس کتبی و شفاهی پایه 10 و تکمیل سطح سه)

2) فتوکپی شناسنامه (شناسنامه های جدید: صفحه اول و دوم ـ شناسنامه های قدیمی: صفحه اول و توضیحات)

3) فتوکپی روی کارت ملی

4) دو قطعه عکس معمّم جدید رنگی 4×3 با زمینه سفید

5) تکمیل «فرم اطلاعات فردی»  

               جهت دانلود نسخه Pdf این فرم، اینجا را کلیک کنید

               جهت دانلود نسخه Word این فرم، اینجا را کلیک کنید

6) فارغ التحصیلان رشته های تخصصی: معرفی نامه و ریزنمرات دوره تخصصی از مرکز مربوطه

متقاضیان مدرک سطح 4، علاوه بر داشتن مدرک سطح 3 و ارائه موارد فوق، لازم است مصاحبه های درس خارج را بطور کامل انجام داده باشند و در ارزیابی آنان، 4 مصاحبه فقه و 4 مصاحبه اصول ثبت شده باشد (با معدل کل 14 به بالا). برای فارغ التحصیلان سطح 4 مراکز تخصصی، 2 مصاحبه فقه و 2 مصاحبه اصول کفایت می کند.

* ثبت نام به دو صورت حضوری و غیرحضوری امکانپذیر می باشد. در روش غیرحضوری، عزیزان می توانند پس از دانلود فرم های مورد نیاز، آنها را تکمیل و به همراه سایر مدارک لازم از طریق پست و یا ایمیل ارسال نمایند.

زمان مراجعه جهت ثبت‌نام حضوری:          شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 الي 14   /   پنجشنبه از ساعت 7 الی 13


 مرحله دوم ـ پیشنهاد موضوع و اساتید راهنما و مشاور 

پس از ثبت نام و تشکیل پرونده، فرم های پیشنهاد موضوع و پیشنهاد اساتید راهنما و مشاور در اختیار متقاضی قرار می گیرد. متقاضی از زمان دریافت این فرم ها 40 روز مهلت دارد آنها را تکمیل نموده و به مدارج علمی تحویل دهد، درغیر اینصورت ثبت نام وی کأن لم یکن تلقی می شود.

متقاضیان صرفا مجاز به پیشنهاد موضوع در یکی از رشته های: اصول فقه، فقه عبادات، فقه معاملات یا تبلیغ و معارف می باشند مگر فارغ التحصیلان مراکز تخصصی (زیر نظر مرکز مدیریت) که علاوه بر رشته های فوق، مجاز به پیشنهاد موضوع در رشته تخصصی خود نیز می باشند.

کسانی که دارای حداقل پنج سال سابقه تحقیق و پژوهش در یکی از رشته های تخصصی باشند، با ارائه سوابق پژوهشی خود، مجاز به انتخاب موضوع در آن رشته می باشند (این امر، مشروط به تایید سوابق پژوهشی متقاضی در کمیته تخصصی مربوطه می باشد) ولیکن در مدرک صادرشده برای آنان، عنوان رشته عمومی ذکر می شود نه تخصصی.

متقاضیان مجاز نیستند موضوعات اخذ شده توسط طلاب دیگر را پیشنهاد دهند و موضوع پیشنهادی آنان باید موضوعی غیر از این موضوعات باشد.

(جهت مشاهده موضوعات اخذ شده، اینجا را کلیک کنید)

متقاضی باید موضوع یا موضوعات خود را در فرم مربوطه و با توجه به سطح (3 یا 4) و رشته مدنظر خود وارد نماید. متقاضی می تواند در فرم پیشنهاد موضوع، دو عنوان پیشنهاد دهد که عناوین پیشنهادی هردو باید در یک رشته باشد (مثلا هردو اصولی باشد یا فقهی یا حقوقی یا تفسیری و...). همچنین موضوع یا موضوعات باید بطور جامع و گویا و در کمتر از 10 کلمه و بصورت جمله خبری بیان شود.

دانلود فرم های پیشنهاد موضوع

ردیف

فرم

سطح 3

سطح 4

1

پیشنهاد موضوع رساله

 
متقاضیان محترم، موضوع یا موضوعات پیشنهادی خود را ابتدا با اساتید راهنما و مشاور مدنظر خود درمیان بگذارند و در صورت مساعدبودن نظر آنان، موضوعات را در فرم مربوطه ثبت کرده و به امضاء اساتید برسانند.

متقاضی همزمان با پیشنهاد موضوع، باید با توجه به موضوع رساله (فقهی، اصولی و...)، اساتید راهنما و مشاور متناسب با آن موضوع را نیز انتخاب و پس از تماس و اعلام آمادگی آنها، مشخصات آنان را در فرم پیشنهاد استاد راهنما یا مشاور ثبت و به مدارج علمی تحویل دهد.

دانلود فرم های پیشنهاد اساتید راهنما و مشاور

ردیف

فرم ها

سطح 3

سطح 4

1

پیشنهاد استاد راهنما

2

پیشنهاد استاد مشاور (اختیاری)

تذکر: پیشنهاد استاد راهنما، اجباری و استاد مشاور، اختیاری است! (وجود استاد راهنما برای تدوین رساله و حضور در جلسه دفاعیه، کفایت می کند)

پیشنهاد می شود اساتید راهنما و مشاور از لیست اساتید مصوّب انتخاب شود، چراکه سوابق و صلاحیت علمی این اساتید، قبلا توسط کمیته های تخصصی بررسی و مورد تایید قرار گرفته است. ولیکن متقاضیان مجازند اساتیدی خارج از این لیست را نیز پیشنهاد دهند که صلاحیت علمی آنان باید با ارائه مدارک و سوابق علمی (تدریس، پژوهش و...) به تایید کمیته های تخصصی برسد و این کار ممکن است زمان بیشتری را در روال بررسی پرونده به خود اختصاص دهد.

(جهت مشاهده لیست اساتید مصوّب به تفکیک رشته،اینجا را کلیک کنید)

در صورتی موضوعات یا اساتید پیشنهادی، مورد تصویب کمیته تخصصی مربوطه قرار نگیرد، به متقاضی مجددا مهلت 40 روزه ای برای پیشنهاد موضوع یا اساتید جدید داده می شود.

*

شرایط اساتید راهنما و مشاور:

اساتید راهنما و مشاور باید از میان اساتیدی انتخاب شوند که دارای مدرک سطح چهار حوزه یا دکترای دانشگاهی باشند و علاوه بر آشنایی با روش تحقیق، توانایی هدایت و راهنمایی در تدوین رساله، حداقل دارای يکي از شرايط ذیل نیز باشند:

الف) حداقل پنج سال سابقه تدريس در سطح سه متناسب با رشته مربوطه
ب) حداقل پنج‌ سال سابقه تحقيق در رشته مربوطه
ج) حداقل سه تأليف در رشته مربوطه
د) سابقه راهنمايی يا مشاور پايان نامه ‌در مراکز حوزوي يا دانشگاهی در رشته مربوطه

احراز شرايط فوق برعهده کميته هاي تخصصي می باشد.

ضمنا هر استاد راهنما نمی تواند در آنِ واحد، بیش از 5 رساله و هر استاد مشاور بیش از 7 رساله را بپذیرد.

وظایف استاد راهنما عبارت است از: راهنمایی و هدایت نویسنده در انتخاب موضوع، تهیه طرح رساله، معرفی منابع و مآخذ، ساختار و نظم منطقی رساله، شرکت در جلسه دفاعیه و راهنمایی مجدد نویسنده در صورت نیاز رساله به اصلاح بعد از جلسه دفاعیه.

وظایف استاد مشاور نیز عبارت است از: همکاری با استاد راهنما در موارد فوق.

 *

کمیته های تخصصی، ساختار و شرح وظایف:

در رأس هرکدام از رشته های علمی، کمیته ای متشکّل از چند نفر اساتید مبرّز آن رشته حضور دارند.

برخی وظایف این کمیته ها عبارت است از:

ـ بررسی موضوعات پیشنهادی متقاضیان از لحاظ تکراری بودن یا نبودن، تناسب موضوع با سطح مربوطه (3 یا 4)، قابلیّت تدوین رساله و...

ـ بررسی صلاحیّت علمی اساتید راهنما و مشاور پیشنهادی متقاضیان

ـ بررسی طرح رساله علمی تنظیم شده از سوی متقاضیان


 مرحله سوم ـ تهیه طرح رساله 

نظر کمیته درخصوص تأیید یا رد موضوع و اساتید پیشنهادی توسط مدارج علمی به اطلاع نویسنده رسانده می شود؛ در صورت تصویب موضوع و اساتید، متقاضی موظف است ظرف مدت 90 روز از تاریخ تصویب موضوع و ابلاغ آن از سوی مدارج علمی، «طرح رساله علمی» را با هدایت و راهنمایی اساتید راهنما و مشاور تکمیل و پس از اخذ نظر و امضاء آنان، به مدارج علمی ارائه نماید.

               جهت دانلود نسخه Pdf فرم طرح، اینجا را کلیک کنید

               جهت دانلود نسخه Word فرم طرح، اینجا را کلیک کنید

بهتر آن است که فرم طرح رساله علمی، دانلود شود و نسخه تایپ شده و چاپی آن به مدارج علمی تحویل گردد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص «نحوه تکمیل فرم طرح رساله علمی» اینجا را کلیک کنید!


 مرحله چهارم ـ تدوین رساله 

پس از بررسی طرح رساله علمی از سوی کمیته مربوطه و تایید آن، عملاً مرحله تدوین رساله علمی آغاز می شود.

جهت مشاهده «دستور العمل تدوین رساله علمی» اینجا را کلیک کنید!

* متقاضیان جهت استفاده از کتابخانه های عمومی و مراکز تحقیقاتی، علمی و پژوهشی، می توانند با مراجعه به مدارج علمی، معرفی نامه دریافت کنند.

رساله پس از اتمام بايد به تأييد اساتيد راهنما و مشاور برسد و «فرم تأییدیه اساتید راهنما و مشاور جهت برگزاری جلسه دفاعیه» (دانلود نسخه Pdf / دانلود نسخه Word) که نشان دهنده آمادگي رساله براي دفاع مي‌باشد، توسط آنان امضاء و همراه با یک نسخه چاپی از رساله و نیز CD نسخه تایپی (Word) آن تحويل واحد رساله‌ها گردد.


 مرحله پنجم ـ جلسه دفاعیه 

رساله تدوین شده، جهت تعیین داوری به کمیته تخصصی مربوطه ارسال می شود و پس از بررسی رساله توسط داور تعیین شده، در صورت مثبت بودن نظر داور نسبت به رساله، ضمن هماهنگی با اساتید راهنما، مشاور، داور و نویسنده، زمان بندی جهت تشکیل جلسه دفاعیه توسط واحد رساله های علمی انجام می گیرد.

بررسي نهايي رساله در جلسه دفاعيه و توسط هيأت داوران متشکل از: اساتید راهنما، مشاور و داور صورت مي گيرد. نماينده مديريت مدارک علمي نیز به عنوان دبیر در جلسه حضور می یابد.

*

فرايند برگزاري جلسه دفاعيه بدین صورت مي باشد که ابتدا نويسنده رساله، پيرامون مطالب مطروحه در رساله خود گزارشی ارائه مي دهد، سپس داور یا داوران به اظهارنظر در مورد رساله می پردازند، پس از آن نويسنده و اساتید راهنما و مشاور، از مطالب مطروحه در رساله دفاع مي کنند. در پایان هيأت داوران (اساتید راهنما، مشاور و داور)، هرکدام نمره ای را به رساله اختصاص می دهند که نمره نهایی از میانگین نمرات اعطایی آنان بدست می آید.

در صورتي که هيأت داوران، اعطاء نمره قبولی را منوط به انجام اصلاحاتی در رساله بدانند، نویسنده موظف است اصلاحات مورد نظر را با هدایت و راهنمایی اساتید راهنما و مشاور در رساله اعمال نموده و پس از کسب تاییدیه و امضاء آنان، جهت تأييد هيأت داوران به مدارج علمی تحویل دهد.

درخصوص رساله های سطح چهار، درصورت تشخیص هیأت داوران، جلسه پیش دفاع تشکیل می شود.

 

نمره بدست آمده از جلسه دفاعیه جهت ثبت در مدرک، باید تبدیل به درجه شود، بدین صورت:

الف) نمره 18 و بالاتر = عالي

ب) نمره 16 تا 17.99 = خوب

ج) نمره 14 تا 15.99 = قبول

د) نمره کمتر از 14 = مردود

*

پس از قبولی در جلسه دفاعیه، نویسنده موظف است موارد ذیل را تهیه و به واحد رساله های علمی تحویل دهد:

1) دو نسخه از رساله (با آخرین اصلاحات) صحافی شده با جلد گالینگور (سطح 3 با جلد سبزرنگ و سطح 4 با جلد آبی رنگ) که به صورت دورو چاپ شده باشد

2) «چکیده رساله علمی» (دانلود نسخه Pdf / دانلود نسخه Word) (در یک برگه و براساس دستورالعمل مربوط به آن)

3) یک مقاله علمی از رساله درحد 10 الی 15 صفحه (براساس دستورالعمل مربوط به آن)

4) یک حلقه DVD حاوی: نسخه نهائی رساله، چکیده رساله و مقاله علمی تهیه شده (در قالب Word و Pdf)

در صورت کسب درجه مردودی در جلسه دفاعیه، نویسنده می تواند همان موضوع یا موضوع دیگری را مجددا به کمیته تخصصی مربوطه پیشنهاد دهد. ادامه کار بر روی همان موضوع قبلی و تکمیل آن یا تدوین رساله با موضوعی جدید، بستگی به نظر کمیته تخصصی دارد.


 مرحله ششم ـ صدور مدرک 

پس از کسب نمره قبولی در جلسه دفاع و ارائه دو نسخه از رساله صحافی شده و DVD آن، پرونده متقاضی جهت صدور مدرک به واحد مربوطه ارجاع داده می شود.

مدارک سطح یک تا چهار حوزه براساس مصوبه 313 شورای عالی حوزه های علمیه صادر می شود و براساس «مصوبه 368 شورای عالی انقلاب فرهنگی»، از کلیه مزایای علمی و استخدامی دوره های همتراز دانشگاهی برخوردار می باشد به این شرح: سطح یک (کاردانی)، سطح دو (کارشناسی)، سطح سه (کارشناسی ارشد) و سطح چهار (دکتری).

این مدارک با امضاء معاونت محترم آموزش و مدیر محترم حوزه های علمیه رسمیت می یابد.

 

در مدارک سطح 3 و 4 علاوه بر مشخصات فردی متقاضی، چند گزینه دیگر نیز ثبت می شود:

1) رشته تحصیلی (برای دانش آموختگان مراکز تخصّصي، نام رشته تخصّصي مربوطه و برای سایرین، «فقه و اصول» درج مي شود)

2) درجه و نمره اخذشده در جلسه دفاعیه (عالی، خوب یا قبولی)

*

تذکر:

متقاضیان محترم، موظّفند در هر مرحله ای از تدوین رساله بخصوص تا قبل از صدور مدرک، هرگونه تغییری در برگه ارزیابی تحصیلی (شامل: معدل، تاریخ اتمام سطح، رشته تحصیلی و...) و نیز تغییرات اعمال شده در شناسنامه خود را در اولین فرصت به مدارج علمی اطلاع دهند. در غیر این صورت، مدرک براساس اطلاعات موجود در پرونده صادر می شود.

 
آدرس ایمیل مدارج علمی (ستاد ـ جمکران):      MADAREJ@ismc.ir

 

 

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1396/11/27 22:37
0
0
با سلام. بنده سال 87 رساله سطح 3 را با نمره 14 قبول شدم و بعد سطح 4 گرفتم. ولی الان می خواهم نمره سطح 3 را بالاتر ببرم. آیا امکانپذیر است؟ چگونه؟

با سلام. چنین چیزی امکانپذیر نمی باشد.


کاربر مهمان
1396/11/23 14:30
0
0
با سلام. آیا می توان از نگارش کتاب و یا پژوهش در مراکز پژوهشی معتبر به عنوان جایگزین برای پایان نامه سطح 3 و 4 استفاده کرد؟ لطفا ماده مربوطه را توضیح دهید؟

با سلام. مطلب مورد نظر شما در تبصره 3 ماده 8 مصوبه 313 آمده است و شقوق مختلفی دارد. لازم است با مسئول واحد رساله ها تماس بگیرید تا براساس وضعیت تحصیلی شما پاسخ دهند. (02537255890 داخلی 624)


کاربر مهمان
1396/11/22 21:22
0
0
سلام. بنده کتبی پایه ۱۰ را تکمیل کردم ولی شفاهی پایه ۹ را دارم. آیا میتوانم برای پایان نامه سطح ۳ اقدام کنم یا شفاهی ۱۰ نیازه؟

با سلام. کتبی و شفاهی پایه 10 باید تکمیل باشد.


کاربر مهمان
1396/11/16 11:35
0
0
سلام علیکم. آیا میشود ثبت نام برای رساله سطح 3 را با ایمیل انجام داد؟ و اینکه اگر ممکنه بفرمایید اسامی اساتید راهنما و مشاور مصوّب در کجا درج شده ممنونم.

با سلام. اگر طلبه شهرستان (غیر از استان قم) هستید، می توانید مدارک لازم را به آدرس ذیل همین مطلب ایمیل کنید. جهت مشاهده اسامی اساتید راهنما و مشاور هم می توانید به این آدرس مراجعه کنید: http://howzeh-qom.ir/page/teachers


کاربر مهمان
1396/11/02 9:52
0
0
با سلام و عرض ادب. بنده امتحانات کتبی و شفاهی پایه ده را تمام کرده ام و از دانشگاه هم مدرک کارشناسی ارشد دارم که پایان نامه هم نوشته ام و با نمره 19 قبول شده ام. آیا باز هم باید برای سطح 3 پایان نامه بنویسم؟

با سلام. در صورت معمّم دائم بودن، شما می توانید یک نسخه از پایان نامه دانشگاهی خود را (که در یکی از رشته های علوم اسلامی تدوین شده باشد)، به مدارج علمی ارائه دهید. در صورت تأیید پایان نامه ی شما توسط اساتید داور، از دریافت مدرک سطح 3 حوزه معاف می شوید و می توانید برای تدوین رساله علمی سطح 4 اقدام کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با شماره تلفن 02537255890 داخلی 624 تماس حاصل فرمایید.


کاربر مهمان
1396/09/18 19:28
0
0
با سلام و خسته نباشید. بنده یک ماه تا جلسه دفاعیه پایان نامه سطج 3 ام مونده و به مدت سه سال در مدرسه عالی تفسیر، رشته تخصصی تفسیر و علوم قرآنی را گذرانده ام. می خواستم بدانم آیا در مدرک سطح 3 طبق قانون جدید حوزه، تخصصی تفسیر درج می شود یا فقه و اصول؟ آیا باید نمرات تخصصی ام را بیاورم حوزه تا ثبت بشه یا خیر؟

با سلام. فقط در صورتی در مدرک شما، رشته تخصصی ثبت می شود که فارغ التحصیل یکی از مراکز تخصصی وابسته به مرکز مدیریت حوزه های علمیه باشید و ریزنمرات تخصصی شما در برگه ارزیابی ثبت شده باشد.


کاربر مهمان
1396/09/18 13:39
1
1
بنده معدل پایه دهم 13/75 است. میتوانم برای پایان نامه سطح 3 اقدام کنم؟

با سلام. کسب حداقل معدل 14 الزامی است.


کاربر مهمان
1396/08/18 1:39
0
1
ضمن عرض خسته نباشید لطفا مطابق با آیین نامه های جدیدشورا مطالب را هم بروزرسانی کنید.

با سلام. مطالب این بخش، براساس مصوّبه 313 شورای عالی تنظیم شده و در صورت اعمال تغییراتی در این مصوّبه، تغییرات در اینجا نیز اعمال می گردد.


کاربر مهمان
1396/08/17 11:28
0
1
سلام علیکم. من سال 88 پایه 10 رو تکمیل کردم شفاهی هم دادم و فقط فلسفه پایه 10 مونده. بعد از 8 سال میتونم سطح 3 بنویسم؟ چند ساله رسایل و کفایه و مکاسب هم تدریس میکنم

با سلام. در صورتی که دارای 8 سال سابقه تدریس فقه و اصول پایه های 9 و 10 (با حکم از امور اساتید) باشید، می توانید با استفاده از تبصره 4 ماده 9 از تدوین رساله سطح 3 معاف شوید و برای تدوین رساله سطح 4 اقدام کنید.


کاربر مهمان
1396/08/07 22:16
0
0
سلام. مدت 3ماه است موضوع پایان نامه سطح 3 تحویل دادم اما هنوز خبری نشده؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. تشکر

با سلام. اگر طلبه استان قم هستید، با شماره تلفن 02537740971 و اگر طلبه شهرستان هستید، با شماره تلفن 02537255890 داخلی 624 تماس بگیرید.


کاربر مهمان
1396/08/06 9:18
0
0
با سلام. آيا داشتن هر نوع كارشناسي ارشدي، معافيت از پايان نامه براي سطح 3 ايجاد مي كند. مثلا من كارشناسي ارشد رشته حقوق بين الملل دارم و موضوع پايان نامه ام تكاليف بشردوستانه اشغالگران مي باشد. با تشكر

با سلام. شرط معافیت، این است که موضوع پایان نامه دانشگاهی شما در یکی از رشته های علوم اسلامی تدوین شده باشد.


کاربر مهمان
1396/08/05 23:6
0
0
سلام و عرض ادب. آیا تالیف، تحقیق یا تصحیح کتاب یا رساله، جایگزین پایان نامه سطح 3 می شود؟ با تشکر

با سلام. تصحیح کتاب که اغلب پذیرفته نمی شود ولی درخصوص مؤلفان و محققان، اگر سطح 3 آنان در برگه ارزیابی کامل باشد، از پایان نامه سطح 3 معاف می شوند ولی اگر سطح 3 آنان ناقص باشد، لازم است پایان نامه بنویسند.


کاربر مهمان
1396/07/10 14:27
0
1
با سلام. سوالی درباره استاد راهنما برای سطح 3 دارم. آیا می شود استاد راهنمای ما از اساتید تهران باشد یا نه؟

با سلام. منعی ندارد؛ فقط لازم است که نام ایشان در لیست اساتید مصوّب در رشته ی مربوطه باشد. در غیر این صورت می توانید سوابق علمی ایشان را به مدارج علمی ارائه دهید تا پس از تصویب در کمیته مربوطه، در لیست اساتید مصوّب قرار گیرد و برای شما و سایر طلاب قابل انتخاب باشد.


کاربر مهمان
1396/07/09 17:13
0
1
با سلام و عرض ادب: بنده استاد دانشگاه دارای مدرک دکتری ریاضی با حدود 26 سال سابقه فعالیت آموزشی و پژوهشی در دانشگاههای دولتی هستم علاقمندم که این بخش از روش زندگی علمی خود را رها نموده و به تحصیل و کسب فیض از علمای برجسته حوزه بنمایم. حتی اگر مقدور باشد حاضرم از صفر شروع کنم. آیا این انتظار برای امثال بنده امکان‌پذیر است یا خیر؟ اگر جواب مثبت است چگونه میسّر است؟ لطفا مرا راهنمائی بفرمائید؟ ممنون

با سلام. با مسئولین بخش پذیرش تماس حاصل فرمایید تا براساس شرایط سنّی و... به شما پاسخ دهند (شماره تماس: 02537255890 داخلی 618)


کاربر مهمان
1396/05/12 8:49
1
0
با سلام و ادب. حقیر پایه ده را کامل دارم و پایان نامه کارشناسی ارشد را با موضوع "بررسی رابطه بین موفقیت سازمان با مسئولیت اجتماعی مبتنی بر موازین اسلام در یک جامعه اسلامی" در دانشگاه اخذ و به پایان رساندم. حال میتوانم این پایان نامه را جایگزین پایان نامه سطح سه کنم و از آن معاف باشم؟ با تشکر

با سلام. بلی می توانید پایان نامه ی خود را بهمراه صورتجلسه دفاعیه به مدارج علمی تحویل دهید. پس از تأیید اساتید داور، از پایان نامه سطح 3 حوزه معاف شده و می توانید برای تدوین رساله علمی سطح 4 اقدام کنید. برای ثبت نام، معمّم دائم بودن و انجام مصاحبه های درس خارج (حداقل دو مصاحبه فقه و دو مصاحبه اصول) ضروری است.


کاربر مهمان
1396/05/06 21:48
0
0
با سلام. مي خواستم بدانم كه در مدرك سطح سه حوزه با توجه به موضوعات مختلف در زمينه فقه و اصول و حقوق و كلام و اخلاق و... كه به عنوان رساله دفاع مي شود، بالاخره در سطح سه چه رشته اي در مدرك نوشته مي شود؟ با تشكر

با سلام. اگر فارغ التحصیل یکی از مراکز تخصصی باشید و موضوع پایان نامه ی شما هم در همان راستا باشد، رشته ی تخصصی شما در مدرک ذکر می شود، در غیر این صورت، عنوان: «فقه و اصول» ثبت می شود.


کاربر مهمان
1396/04/11 16:26
0
0
با سلام و خسته نباشید. من امتحانات کتبی و شفاهی پایه 10 رو کامل کرده ام ولی مدرک مراکز تخصصی ندارم. آیا می توانم پایان نامه رو در رشته فقه و مبانی حقوق بنویسم؟

با سلام. منعی ندارد، ولی نهایتاً در مدرک شما، رشته «فقه و اصول» ثبت می شود. پیشنهاد ما این است در رشته ای که تخصص ندارید، پایان نامه ننویسید تا در تدوین رساله و جلسه دفاع دچار مشکل نشوید!


کاربر مهمان
1396/04/04 11:49
0
0
با سلام. پس از کامل کردن کتبی و شفاهی پایه دهم، آیا برای مدرک سطح 3 هم شرط تلبس وجود دارد یا خیر؟

با سلام. شرط تلبس، هم برای سطح 3 است، هم برای سطح 4


کاربر مهمان
1396/03/16 20:32
0
0
با سلام. رساله را می توان به زبان عربی هم نوشت یا نه؟ در صورت تدوین به زبان عربی، طرح رساله هم باید عربی باشد یا فارسی؟

با سلام. بلی، مجازید به زبان عربی بنویسید ولی ضرورتی ندارد که طرح رساله هم به زبان عربی باشد.


کاربر مهمان
1396/03/02 19:48
0
0
به نام خدا با سلام و تشکر از پاسخگویی شما. بنده فوق لیسانس فقه و حقوق به صورت آموزش محور هستم، لیکن فارغ التحصیل دکتری فقه و حقوق هم هستم. مصاحبه خارج و پایه 10 کتبی و شفاهی هم دارم. 1. آیا این امکان وجود دارد پایان نامه ی دکتری که اساتید راهنما و مشاور آن از اساتید مبرز حوزه بوده اند را برای سطح 3 ارائه دهم و از سطح 3 معاف شوم و مستقیماً وارد سطح 4 شوم؟ 2. با توجه به این که بنده حدود 50 عنوان کتاب و مقاله دارم، آیا ممکن است بدون تدوین رساله سطح 4، بتوانم سطح 4 بگیرم؟

با سلام. جهت کسب اطلاعات کامل در این خصوص، با این شماره تماس حاصل فرمایید: 37255890-025 داخلی 624


کاربر مهمان
1396/02/28 16:35
0
1
سلام و عرض خسته نباشید میخواستم بپرسم که لکنت زبان عذر موجه حساب میشه برای عدم تلبس؟ چون بنده لکنت زبان شدید دارم و نمیتونم معمم بشم ممنون از پاسخگویی شما

با سلام. اعلام نظر درخصوص موجّه بودن یا نبودن عذر شما برعهده ی کمیسیون خاص می باشد نه مدارج علمی. لازم است شما درخواستی به این کمیسیون ارائه دهید تا اعلام نظر کنند.


کاربر مهمان
1395/11/09 14:13
0
0
با سلام و خسته نباشید. ما طلاب شهرستانی به دلیل محدودیت تعداد اساتید راهنمای حوزوی در شهرمان، میتوانیم از اساتید دانشگاهی برای استاد راهنما استفاده کنیم؟

با سلام. خیر! صرفاً از اساتید واجد الشرایطی که توسط کمیته های تخصصی مورد تصویب قرار گرفته اند، می توانید استفاده کنید.


کاربر مهمان
1395/10/03 9:19
0
0
حضرتعالی در پاسخ یکی از سوالات فرمودید که شما می توانید پس از دفاع از پایان نامه خود در مؤسسه، یک نسخه از آن را به مدارج علمی ارائه دهید. در صورت تأیید اساتید داور، شما از تدوین پایان نامه سطح 3 حوزه معاف می شوید و می توانید برای تدوین پایان نامه سطح 4 اقدام کنید (البته باید از مصاحبه های درس خارج، حداقل دو فقه و دو اصول را انجام داده و معمّم دائم باشید)....سوال بنده این است بنده چندین ماه است برابر قانون و روش اقدام کرده ام ولی تا این لحظه هیچ خبری از تأیید پایان نامه کارشناسی ارشدم برای ورود در سطح چهار ندارم . پرونده بنده 20658 هست خواهش می کنم کمکم فرمایید. باتشکر

با سلام. این سایت، ویژه طلاب غیر استان قم می باشد و از آنجا که شما طلبه استان قم هستید، لازم است جهت پیگیری امور مربوط به پرونده خود با مدارج علمی استان قم (به شماره 02537831803) تماس حاصل فرمایید و یا به سایت اختصاصی معاونت آموزش حوزه علمیه استان قم (به آدرس hawzahqom.ir) مراجعه نمایید.


کاربر مهمان
1395/09/23 10:11
0
0
سلام و خسته نباشید. برای نوشتن پایان نامه سطح 4، نوشتن پایان نامه سطح 3 لازم هست یا خیر؟

با سلام. بلی!


کاربر مهمان
1395/09/17 6:50
0
0
با سلام. بنده مدرک سطح دو مرکز تخصصی دارم و دانشجوی کارشناسی ارشد هستم. آیا میتوانم پایان نامه دانشگاه را به حوزه بدم و مدرک سطح سه حوزه بگیرم؟

با سلام. در همین صفحه، به سؤال مشابه سؤال شما پاسخ داده شده است.


کاربر مهمان
1395/09/12 16:37
0
0
با سلام و خسته نباشید. خواهشمندم به سوال حقیر پاسخ دهید: اینجانب کتبی و شفاهی پایه 10 را تمام کرده ام. همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته تاریخ ایران اسلامی از دانشگاه سراسری تبریز می باشم. حال آیا حوزه علمیه قم، پایان نامه ارشد حقیر را به جای پایان نامه سطح 3 قبول خواهد کرد؟ کمال تشکر و سپاس و قدردانی را از زحمات شما دارا هستم.

با سلام. در صورت معمّم دائم بودن، شما می توانید یک نسخه از پایان نامه دانشگاهی خود را به مدارج علمی ارائه دهید. در صورت تأیید پایان نامه ی شما توسط اساتید داور، از دریافت مدرک سطح 3 حوزه معاف می شوید و می توانید برای تدوین رساله علمی سطح 4 اقدام کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با شماره تلفن 02537255890 داخلی 624 تماس حاصل فرمایید.


کاربر مهمان
1395/09/10 23:18
1
0
با سلام. معدل پایه 10 من بالای 14 است ولی پایه های قبل، از 14 کمتر است. آیا می توانم برای مدرک اقدام کنم؟

با سلام. خیر!


کاربر مهمان
1395/09/01 18:22
0
0
خواستم بدانم مدرک علمی سطح 3 و 4 بر اساس نمره پایان نامه صادر می شود و معدل کتبی و شفاهی در مدرک دخالت ندارد. آیا این مطلب صحت دارد؟

با سلام. بلی، نمره ای که شما در جلسه دفاعیه کسب می کنید، در مدرک علمی ثبت می شود.


کاربر مهمان
1395/07/08 23:42
0
0
با سلام. آیا کسی که پایان نامه کارشناسی ارشد و همچنین رساله مقطع دکتری دانشگاه را ارائه دهد (در صورت پذیرفته شدن) و اتمام پایه 10 و همچنین مصاحبه های خارج را گذرانده باشد، میتواند درخواست مدرک سطح 3 و 4 دهد؟

با سلام. طبق قانون، چنین فردی از تدوین رساله علمی سطح 3 معاف می شود و می تواند برای تدوین رساله علمی سطح 4 اقدام کند. ولی چنین مصوبه ای نداریم که فردی صرفاً با ارائه ی مدرک دکترای دانشگاهی بتواند درخواست مدرک سطح 4 حوزه کند. بطور خلاصه، مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه جایگزین مدرک سطح 3 می شود ولی مدرک دکتری جایگزین مدرک سطح 4 نمی شود.


کاربر مهمان
1394/10/30 4:23
1
0
ضمن عرض سلام. آیا در زمان تدوین و ارائه پایان نامه سطح 3 پرونده آموزشی فعال باقی میماند یا همزمان باید امتحانات خارج داده شود؟ حداکثر مهلت تدوین رساله چه مدت زمانی است؟

با سلام. 1) همزمان با تدوین رساله می توانید روال عادی امتحانات خود را ادامه دهید 2) جهت کسب اطلاعات کامل درخصوص تدوین رساله و مهلت های قانونی آن، در همین مطلب به «مرحله چهارم ـ تدوین رساله (دستورالعمل تدوین رساله علمی)» مراجعه فرمایید.


کاربر مهمان
1394/10/25 11:0
1
0
سلام علیکم منظور بنده این است که معدل حوزوی سطح 3 بنده زیر 14 باشد و هم اکنون در تخصصی مهدویت مشغول باشم آیا می توانم با معدل تخصصی که بالای 14 است مدرک سطح 3 را بگیرم؟

با سلام. خیر! معدل سطح 3 شما در برگه ارزیابی نباید کمتر از 14 باشد.


کاربر مهمان
1394/10/22 20:14
1
2
سلام علیکم. بنده اتمام پایه 10 و دارای مدرک ارشد فقه و مبانی حقوق می باشم. رفتم اتاق مدارج میگن باید مصاحبه درس خارج هم داشته باشی. این با سخنان شما تناقض دارد.

با سلام. با کدام سخن ما؟! در جائی گفته نشده که فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاهها برای اقدام در سطح چهار حوزه، نیاز به مصاحبه درس خارج ندارند. داشتن حداقل دو مصاحبه فقه و دو مصاحبه اصول در برگه ارزیابی الزامی است.


کاربر مهمان
1394/10/22 10:42
1
0
سلام علیکم. من سطح 3 تخصصی تبلیغ را تمام کردم و درس فقه و اصول را نیز در پایه 10 مشغول به تحصیل هستم. آیا می توانم پایان نامه سطح 3 را شروع کرده و تعهد بدهم که تا اتمام پایان نامه، پایه 10 را نیز تکمیل کنم؟

با سلام. خیر! هنگام ثبت نام برای تدوین پایان نامه سطح 3، لازم است پایه 10 (سطح 3) شما در برگه ارزیابی کامل باشد.


کاربر مهمان
1394/10/16 15:5
1
0
سلام علیکم. شخصی که سطح 3 را کتباً و شفاهاً تمام کرده است و معدلش زیر 14 باشد، آیا برای اخذ مدرک سطح 3 تخصصی (مهدویت) باید معدل سطح 3 حوزه اش را بالای 14 ببرد؟

با سلام. کسب معدل حداقل 14 الزامی است.


کاربر مهمان
1394/10/10 2:11
2
6
سلام. منظور از عذر موجّه برای عدم تلبس چیست؟

با سلام. مشکلات خانوادگی، اجتماعی، معلولیّت، نقص جسمی و...


کاربر مهمان
1394/10/06 8:55
3
3
سلام علیکم. لطفاً سوال بنده را زحمت کشیده حتماً پاسخ دهید. بنده دروس کتبی و شفاهی پایه دهم را تمام کرده ام برای اخذ مدرک سطح 4 نیاز دارد پایان نامه سطح 3 بنویسیم؟ می شود مستقیم فقط مدرک سطح 4 را بگیریم؟

با سلام. بدون تدوین پایان نامه و اخذ مدرک علمی سطح 3، نمی توانید مستقیماً برای تدوین پایان نامه و اخذ مدرک سطح 4 اقدام کنید.


کاربر مهمان
1394/10/01 12:0
2
2
با سلام. اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی ارشد (آموزش محور) پیام نور در رشته تاریخ تشیع از استان قم هستم و چون در روش آموزش محور، تدوین پایان نامه لازم نیست بلکه سمینار برگزار میشه، میخواستم بدونم میتونم برای سطح 4 اقدام کنم؟ کتبی و شفاهی پایه 10 رو قبول شدم

با سلام. با توجه به اینکه «روش آموزش محور» بتازگی در دانشگاهها مرسوم شده، تاکنون در حوزه، قانونی در این خصوص تعریف نشده است. بنابراین طبق قوانین فعلی، شما باید ابتدا برای تدوین پایان نامه سطح 3 حوزه اقدام کنید.


کاربر مهمان
1394/08/29 11:52
3
1
با سلام. بنده در حال خواندن ارشد حقوق موسسه هستم و از آن سمت، پایه ده تموم کردم. آیا لازم هست برای هردوجا {ارشد موسسه و سطح 3 حوزه} پایان نامه بدم یا اگه یکی از این دوجا بدم کافیه؟

با سلام. شما می توانید پس از دفاع از پایان نامه خود در مؤسسه، یک نسخه از آن را به مدارج علمی ارائه دهید. در صورت تأیید اساتید داور، شما از تدوین پایان نامه سطح 3 حوزه معاف می شوید و می توانید برای تدوین پایان نامه سطح 4 اقدام کنید (البته باید از مصاحبه های درس خارج، حداقل دو فقه و دو اصول را انجام داده و معمّم دائم باشید).


کاربر مهمان
1394/06/21 12:32
3
5
با سلام. اگر شخصی پایان نامه دانشگاه را ارائه کند و پذیرفته شود، آیا مدرک سطح 3 برای وی صادر می شود؟

با سلام. خیر! پایان نامه دانشگاهی جایگزین پایان نامه سطح 3 می شود و می تواند (در صورت کسب سایر شرایط)، مستقیما برای تدوین پایان نامه سطح 4 اقدام کند.


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 

najah

soal sound
moshaver